Kuidas toimib sõltuvus suitsetamisest?

Article banner

Nikotiin on loodusliku päritoluga, tubakataimedes leiduv keemiline aine, mis on suitsetamisel tugevalt sõltuvust tekitav. Sigaretisuitsu sisse hingates satub nikotiin kopsudesse ja mõjutab sekunditega teie aju, tekitades nikotiinijoobe. Nikotiinil on ajule tugev mõju, see põhjustab mõnutunde, vähendab stressi ja ärevust.

Mida rohkem te suitsetate, seda enam harjub teie aju nikotiiniga. See tähendab, et sama efekti saavutamiseks peate suitsetama üha rohkem.

Mida rohkem te suitsetate, seda enam harjub teie aju nikotiiniga


Teadlased uurisid suitsetajate ja mittesuitsetajate aju MRI-skaneerimise abil. Nende leiud muutsid arusaama suitsetamisest ja selgitasid, miks on sellest loobumine nii raske. Korduv ja pikaajaline kokkupuude sigarettidest saadava nikotiiniga muudab aju struktuuri ning paneb teid seda üha enam ja enam tahtma.

Aju struktuur muutub

Nikotiin mõjutab selleks neuronite rühma, mis moodustavad aju mõnukeskused, vabastades keemilisi aineid, mis tekitavad mõnutunde ja/või vähendavad ärevust. Kui suitsetate regulaarselt, tekivad teie ajus täiendavad nikotiiniretseptorid – ja need nõuavad sama mõju või ajutise lõõgastuse saavutamiseks üha enam nikotiini.

Kui nikotiinist loobute, hakkab teie aju tugeva suitsunäljaga mässama. Samal ajal võib teil tekkida hulk ebameeldivaid võõrutusnähte nagu peavalud, värinad, iiveldus ja higistamine, samuti ärrituvus ja erutus.


Suurem osa suitsetajaid ütleb, et suitsunälg kaob 4 nädalaga.

Kui kaua kulub suitsetamisest loobumiseks?

Nikotiininälg võib tekkida juba 2-3 tundi pärast viimast sigaretti ja kipub kõige tugevam olema 2 kuni 3 päeva möödudes. Kolm päeva pärast loobumist on nikotiin teie kehast täielikult kadunud. 2 nädala pärast on keskmisel endisel suitsetajal suitsunälga vähem kui 2 korda päevas, kumbki alla 3 minuti.

Suitsunälja ületamiseks ja nikotiini koguse järkjärguliseks vähendamiseks saate kasutada NiQuitini. NiQuitin kahekordistab teie võimalusi suitsetamisest loobumiseks, võrreldes vaid tahtejõule tuginemisega – see on eduvõimaluse 100% paranemine!

Leia rohkem