Õpime tundma nikotiini

Article banner

Nikotiin on loodusliku päritoluga, tubakataimedes leiduv keemiline aine, millel on suitsetamisel tugev mõju ajule – see tekitab mõnutunnet ja/või vähendab ärevust. Korduv ja pikaajaline kokkupuude nikotiiniga mõjutab aju struktuuri ning paneb teid sedasama nikotiinijoovet üha enam ja enam tahtma. Just see teebki sigaretid sõltuvust tekitavaks.

kas suitsetamist vähendades või sellest üldse loobudes – võib põhjustada hulga võõrutusnähte ja tugevat suitsunälga.

mis põhjustab nikotiininälga?

Kui olete regulaarne suitsetaja, põhjustab regulaarse nikotiiniannuse kadumine tõenäoliselt tugeva suitsunälja 2-3 tunni möödudes viimasest sigaretist.

Suitsunälga on kahte tüüpi. Esimene on pidev taustal olev soov suitsetada. Sellise suitsunälja tugevus väheneb järkjärgult mitme nädala vältel pärast suitsetamisest loobumist. Teine on oodatav tugev himu sigareti järele. Sellise äkilise suitsunälja võib põhjustada rutiin, näiteks harjumus suitsetada pärast sööki või paari napsi järel, või kui tunnete end eriti õnneliku, kurva või stressis olevana. Sellise ootamatu suitsunälja sagedus kaldub aja möödudes vähenema, kuid ka mitu kuud pärast loobumist võib see olla ootamatult tugev.

Samal ajal põhjustab vähendamine või loobumine üsna tõenäoliselt ebameeldivaid võõrutusnähte, näiteks peavalu, värinaid, iiveldust, higistamist, keskendumishäireid, ärrituvust, ärevust ja unetust. Kahjuks juhtub sageli, et parema enesetunde nimel haarab suitsetaja taas sigareti järele.

Kuidas nikotiininäljaga toime tulla

Nikotiini asendusravi (NRT) tooted sisaldavad ainult ravinikotiini ja mitte mingeid vähki tekitavaid toksilisi aineid, mida te sigarettidest saate, mistõttu need on palju turvalisem viis oma sõltuvushäirest järkjärguliseks vabanemiseks.

Leevendades suitsunälga ja nikotiini võõrutusnähte, aitavad NRT-tooted muuta suitsuvaba eluga kohanemise talutavamaks. NiQuitin plaastrid vabastavad nikotiini pideva vooluna, mis leevendab pidevat nikotiininälga kogu päeva vältel, NiQuitin Mini losengid  on head äkilise ja ootamatu suitsunälja vastu.

Paljud leiavad, et plaastrite kombineerimine losengide ja närimiskummiga, mis ootamatut suitsunälga minutitega leevendavad, on loobumiseks parim viis. Kui tahate lihtsalt vähendada aitavad, NiQuitin losengid  suitsunälga lõpetada ja vahet sigarettide vahel pikendada.