Passiivse suitsetamise mõju

Article banner

Teiste suitsu sissehingamine ehk "passiivne" suitsetamine suurendab vähi, südamehaiguste, infarkti ja kopsuhaiguste ohtu ning on eriti kahjulik lastele.

Igal aastal sureb Suurbritannias passiivsest suitsetamisest tingitud haigustesse nagu kopsuvähk, südamehaigused, infarkt ja emfüseem 12 000 inimest. Teiste suitsuga kokkupuutuvatel mittesuitsetajatel on kopsuvähi tekkimise oht 25% suurem.

12 000 INIMEST SUREB SUURBRITANNIAS IGAL AASTAL PASSIIVSEST SUITSETAMISEST TINGITUD HAIGUSTESSE

 

Passiivse suitsetamise ohud

Võiks ju arvata, et suurema osa sigarettide ohtlikest ainetest hingab sisse suitsetaja, kuid tegelikult on asi vastupidi. Sigaretisuitsu on kahte tüüpi. Põhisuits tõmmatakse sisse läbi sigareti suus oleva otsa, lisasuits tuleb sigareti põlevast otsast.

Lähedal asuvad inimesed hingavad sisse seda lisasuitsu ja välja hingatud põhisuitsu, mis on segunenud ümbritseva õhuga. Kuigi lisasuitsu ei hingata sisse otse, sisaldab see palju suuremal määral mürgiseid ja vähki tekitavaid aineid ning see on neli korda kahjulikum kui põhisuits.


Kui teil on lapsi, võib nende läheduses suitsetamine suurendada hällisurma ohtu ja suurendada hingamisteede probleeme, nt astmat, bronhiiti ja pneumooniat.

Passiivse suitsetamise mõju lastele

Eriti ohtlik on passiivne suitsetamine lastele. Teiste suitsuga kokkupuutuvatel imikutel ja lastel on kopsuprobleemide, näiteks astma tekkimise oht suurem, kuna nende kopsud pole veel täielikult välja arenenud.

Suitsetajatega koos elavatel lastel on suurem oht haigestuda meningiiti, köhasse ja külmetushaigustesse, samuti keskkõrvainfektsioonidesse.

Nähtamatu, kuid siiski olemas

Sigaretisuits võib õhku jääda enam kui kaheks tunniks, isegi kui aknad on pärani lahti. Isegi kui te seda ei näe ja lõhna ei tunne, on see endiselt olemas. Tegelikult on ligi 85% tubakasuitsust nähtamatu – see võib koguneda pindadele, näiteks laste mänguasjadele ja riietele. Kui suitsetate, on seda parem teha õues, teistest inimestest eemal.

Kui suitsetate väikeses kinnises ruumis, näiteks autos, on teiste kokkupuude suitsuga märgatavalt suurem. Seepärast loetakse Inglismaal ja Walesis õiguserikkumiseks suitsetamist sõidukis, kus viibivad alla 18 aasta vanused isikud.